Seyahatname

0
901

Kiraz Mevsimi’nin Gizem’i Açelya Özcan…

Fox TV’nin sevilen dizisi Kiraz Mevsimi’nde hayat verdiği “Gizem” karakteriyle Cumartesi akşamları evlerimize konuk olan Açelya Özcan, farklı kulvarlardaki hayallerinin peşine genç yaşta takıldı. 2011 yılından bu yana oyuncu kimliğiyle başarılı sinema, tiyatro ve dizi projelerine imza atan Özcan, aynı zamanda bir müzisyen, blog yazarı ve sosyal aktivist.
Açelya Özcan, dizi seyircisinin kalbini Kiraz Mevsimi’ndeki Gizem’den önce, 2012 yapımı “Aşkın Halleri”nde Metin Akpınar ve İpek Tuzcuoğlu’nun kızları “İnci” rolüyle kazandı. Genç oyuncu, aynı yıl Haldun Dormen’in sahneye koyduğu Moliere’in “Kibarlık Budalası”nda “Lucille” karakteriyle tiyatro izleyicisinin karşısına çıktı. İlerleyen yıllarda sinema projelerine de yönelen Özcan, Levent Semerci’nin 33. İstanbul Film Festivali’nde gösterilen ve 12 Eylül 1980 darbesi sürecinde bir ailenin dramını konu edinen uzun metrajlı filmi Ayhan Hanım’da rol aldı.

Sanatın farklı dallarındaki üretim ve yaratım süreçlerinin birbirlerini beslediğine inanan Özcan, müzik yeteneğini Cem Köksal Müzik Atölyesi’nde aldığı şan ve armoni dersleriyle güçlendirdi. Özcan, 2005 yılında progressive rock grubu vokalistliğiyle başlayan müzikal yolculuğunda, içinde bulunduğumuz yıl mimar Ecem Öksüz’le birlikte kurduğu “Voice of Alice”(Alice’in sesi) isimli grupla birlikte elektro-akustik diyarlara doğru yelken açtı. Grubunun, Gotye’nin “Somedbody That I Used to Know”isimli şarkısına evdeki amatör donanımla yaptığı cover, YouTube’da 3 ay içinde 12.000 kez izlendi. Gelecekte senaryosunu kendi yazdığı ve müziklerini bestelediği “şiir ritminde” bir filme kamera arkasına geçmeyi hayal eden Açelya Özcan’ın bir düşü de İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’la birlikte çalışmak…
Radikal’de kaleme aldığı bir blog yazısında; Montaigne’in, “Bir amaca bağlanmayan ruh yolunu kaybeder; çünkü her yerde olmak hiçbir yerde olmamaktır” deyişine atıfta bulunuyor Özcan. Kariyerinde izlediği yol ve gelecek hayalleri ise, seçtiği yolların herbirinden beslenen yaratıcı bir ruhun amacına ulaşma hikayesine işaret ediyor.

Çiğdem Aydoğdu / Seyahatname

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here